select language english deutsch
Nemocnice Ambulantní péče Gastroenterologická ambulance

Gastroenterologická ambulance

Ambulance diagnostikuje a léčí onemocnění zažívacího traktu (jícnu, žaludku, střev, slinivky břišní, žlučníku, jater). Zabývá se jak poruchami organickými, tak funkčními.
Pracoviště rovněž provádí základní endoskopická vyšetření horní i dolní části trávicích traktu, a to v nově vybudovaném endoskopickém centru, ve 3. podlaží lůžkové části Nemocnice Blansko. Tato vyšetření se mohou provádět ambulantně i u hospitalizovaných pacientů.

Tato ambulance spadá do spektra pracovišť, kde s ohledem na vysoký počet pacientů objednávací doba na neakutní vyšetření může přesáhnout 3 týdny. Více informací v dokumentech (Sledování objednávací doby pacientů na zdravotní výkony v Nemocnici Blansko).

Do ambulancí Nemocnice Blansko se od roku 2019 objednává v pracovních dnech od 13 do 14 hodin.
Děkujeme za pochopení. Nemocnice Blansko.


Vyšetření horní části GITu - gastroskopie


Součástí gastroskopie je v indikovaných případech kromě odběru histologie i provedení rychlého ureázového testu,který do několika hodin stanoví přítomnost Helicobaktera pylori a tím umožní zrychlení léčby pacientů se žaludečními a duodenálními vředy. V rámci endoskopie horní části GITu je prováděn i odběr enterobiopsie, vhodný k došetření anémií, malabsorpčních syndromů, k vyloučení céliakie.


Vyšetření dolní části GITu - kolonoskopie, rektoskopie


     Provádí se  kolonoskopické vyšetření s možností odběru histologického vzorku,  endoskopické polypektomie, kde je výhodou zázemí SLF k následné observaci pacienta. Lůžkové oddělení i umožňuje přípravu na endoskopická vyšetření u pacientků hůře mobilních a diabetiků na insulinoterapii. U pacientů, kteří z určitých důvodů nemohou nebo nechtějí podstoupit přípravu projímadly, lze provést alespoň parciální kolonoskopii po přípravě Yalem
(klysma aplikujeme po domluvě s pacientem na našem pracovišti).
Pro klienty přicházející k tomuto výkonu do našeho zařízení je k dispozici informační brožura, a to přímo v ambulanci gastroenterologie nebo v elektronické podobě ZDE.
      K došetření hemeroidů a afekcí konečníku je prováděno rektoskopické vyšetření. Výhodou je úzká spolupráce s chirurgickou ambulancí s okamžitou možností ošetření ztrombotizovaných hemeroidů, abscesů, fissur. Stejně tak zázemí laboratoří a rentgenologické pracoviště umožňují rychlé došetření endoskopických nálezů.

Naše pracoviště má status zdravotnického zařízení pro screeningovou kolonoskopii. Na screeningové vyšetření karcinomu kolorekta má právo každý jedinec starší 50.let. Postup screeningového programu je možné rozdělit do dvou kategorií dle věkových skupin vyšetřovaných jedinců.


A. Asymptomatičtí jedinci ve věku 50-54 let


1. Klient/klientka navštíví svého praktického lékaře nebo gynekologa. Lékař provede test na okultní krvácení ve stolici (TOKS), toto vyšetření se u bezpříznakových jedinců provádí v jednoročním intervalu.
2. V případě negativního výsledku je za rok TOKS u dané osoby opakován.
3. V případě pozitivního výsledku je odeslán na screeningovou kolonoskopii
4. Pokud je výsledek kolonoskopického vyšetření  negativní, screeningový program je na 10 let přerušen. Tím se klient/klientka automaticky přesouvá do schématu vyšetření pro věkovou skupinu starších 55 let.
5. V případě pozitivního kolonoskopického vyšetření ve smyslu kolorektální neoplazie se další diagnostický a terapeutický postup řídí dle doporučení pro pacienty s vysokým rizikem tohoto onemocnění


B. Asymptomatičtí jedinci ve věku 55 let a starší


V těchto případech jsou 2 možnosti postupu screeningu:
1. opakovaný TOKS
2. primární screeningová kolonoskopie jako alternativní metoda testu

1. TOKS

  • V případě negativního výsledku (TOKS-) zůstávají 2 možnosti dalšího screeningového postupu - TOKS opakovaný v dvouletém intervalu, nebo provedení primární screeningové kolonoskopie.
  • V případě pozitivního výsledku (TOKS+) je indikována screeningová kolonoskopie.

Gastroenterologická ambulance

Umístění: 3. podlaží lůžkové části Nemocnice Blansko
Lékař: MUDr. Alena Blažková
Sestra: Jitka Nečasová
Telefon: 516 838 302
Provozní doba v pracovní dny: 06:30 - 15:00
Odběry krve v pracovní dny: 06:30 - 07:30

Ordinace

Pondělí: 07:30 - 14:30 MUDr. Alena Blažková
Úterý: 07:30 - 14:30 MUDr. Alena Blažková
Středa: 07:30 - 14:30 MUDr. Alena Blažková
Čtvrtek: 08:00 - 15:00 MUDr. Jaroslav Kubiš - proktologická amb.
Čtvrtek: 07:30 - 14:30 MUDr. Alena Blažková
Pátek: 07:30 - 14:30 MUDr. Alena Blažková2008 - 2019 © Nemocnice Blansko; CMS: ceskyserver.cz, webdesign: jak.cz